Zabawa, edukacja, ekologia, multimedia i wspólny czas.

  • projekt interaktywnej instalacji
  • dobór energooszczędnego sprzętu
  • koncepcja aplikacji
  • edukacja i rozrywka w formie gier
  • kompleksowe wdrożenie w 6 tygodni
Inwestycja

DeliPark to inwestycja zrealizowana w podpoznańskim Trzebawiu. Kompleks restauracyjno-hotelowy rozszerzył swoją ofertę dla najmłodszych i na powierzchni 6 hektarów zbudował park rozrywki. W ramach przedsięwzięcia powstały m.in. place zabaw, mini zoo, park miniatur oraz interaktywna sala gier. Miejsce multimedialnej zabawy zostało zaaranżowane z myślą o edukacji i rozrywce dla dzieci w różnym wieku. Zespół GLIP zaproponował instalację złożoną z ekranów dotykowych, stołu i podłogi interaktywnej. W ramach wdrożenia zaprojektowano także gry z bohaterem parku - Mamutem Deli. Aplikacje niosły ze sobą treści edukacyjne, przyrodnicze i ekologiczne.

Mamut o ekologii

Inwestor pragnął połączyć edukację z zabawą. Do realizacji tego celu wykorzystano postać maskotki parku - Mamuta Deli, który niegdyś zamieszkiwał Wielkopolski Park krajobrazowy. Na potrzeby instalacji powstało 6 gier oraz oprogramowanie dla podłogi interaktywnej. Na ekranach dotykowych znalazły się puzzle, gra memo, gra o żywieniu mamutów. Była też gra, w której Deli skakał przez przeszkody oraz rzucał prehistoryczną dzidą. Na stole multimedialnym zainstalowano aplikację o segregowaniu śmieci - uczestnicy gry sortują odpady do różnokolorowych pojemników. Podłoga prezentowała wielkopolskiego mamuta i za pomocą nawigacji głosowej informowała o jego budowie i trybie życia.

Technologia

Wdrożenie zrealizowane przez GLIP dotyczyło przygotowania kompletnej instalacji interaktywnej. Wymagania inwestora dotyczyły zarówno doboru sprzętu jak i oprogramowania. Wybór padł na 6 ekranów dotykowych z energooszczędnymi matrycami LED o przekątnej 46 cali, w obudowach drewnianych. A także stół o powierzchni 55 cali, również z matrycą LED i drewnianą obudową. System rozpoznawania dotyku w technologii IR, posiadał 6 - przy ekranach, i 12 - na stole, punktów dotyku. Ostatnim elementem instalacji była podłoga interaktywna o powierzchni ponad 10m2. Została ona wyposażona w szerokiej klasy rzutnik oraz system rozpoznawania ruchu. Wszystkie urządzenia zostały oparte na systemie Android.

Interaktywna zabawa

Wszystkie działania związane z realizacją DeliParku miały jeden cel - zyskać akceptację dzieci. To do ich potrzeb dostosowano przekaz informacyjny, treści i grafikę oraz sprzęt. Ekrany dotykowe zainstalowano na różnej wysokości tak, by były one dostosowane do wzrostu dzieci w różnym wieku. Na tych niższych zainstalowano puzzle, memo oraz grę ``Mamut - skoczek``. Gry umożliwiają wybór poziomu trudności, a także wybór liczby graczy. To ciekawy zabieg, który pozwala na poprowadzenie małych rozgrywek, zabawę kilkorga dzieci jednocześnie lub rywalizację z rodzicem. Podłoga interkatywna, dzięki nawigacji głosowej angażuje nawet najmłodszych, którzy chętnie słuchają np. ``dlaczego Deli ma mniejsze uszy niż słoń``?